Jak zabavit děti i sebe? Zkuste malování na kamínky!

S přibývajícím počtem slunečných dnů se k nám vrací potřeba tvořit a chodit ven. Obojí snadno uspokojí malování na kamínky. Je to jednoduchá, nenáročná aktivita vhodná pro děti i dospělé všeho věku. Že nejste zrovna umělci? Nevadí! Nemusíte malovat složitosti. I proužky a puntíky stačí k tomu, abyste získali originální ozdobu na zahrádku nebo rozjasnili svůj pracovní stůl!

Jak na to?

Stačí najít venku kamínek, namalovat na něj obrázek a pak už si ho jen vystavit nebo ho umístit někam ven, aby se z něj mohli radovat i ostatní.

Arteza pouring 36 ksc

Potřebujete pouze:

  • krycí barvy či popisovače,
  • kameny (raději bílé nebo světlé),
  • případně lak, kterým obrázky zafixujete.

 

Barvy nebo popisovače? Klidně obojí!

Ale ne… Zase musím něco vybírat a o něčem rozhodovat! Ale já chci hned malovat a užívat si sluníčka! Nebojte se, připravili jsme pro vás srovnání pomůcek, abychom vám výběr usnadnili.

Akrylové barvy

Při malování na kameny je potřeba, aby byla barva krycí. K tomu se hodí akrylové barvy. Vyhněte se vodovým barvám (akvarelu), nebudou vidět.

akrylové barvy 6 ks

Výhody:

  • umožňují rychle pokrýt větší plochy
  • můžete si snadno namíchat vlastní odstíny
  • k roztírání barvy můžete použít celou řadu pomůcek (štětec, houbičku, špejli…)

Nevýhody:

  • kromě barvy potřebujete i štětec, který je trochu složitější na ovládání
  • obtížněji dosáhnete neroztřepených linek
  • větší vrstva barvy déle zasychá a musíte čekat

Pokud s malováním vy nebo vaše děti teprve začínáte, doporučujeme cenově dostupné barvy od značek Primo a Kidea. Pro výtvarníky či jako dárek se hodí sady od Cadence a Royal Talents. Co se týče štětců, nejlépe se vám budou ovládat i umývat ploché syntetické štětce, například tyto nebo tyhle. Neotřelé designy vytvoříte pomocí houbiček od Kidei.

 

Akrylové a permanentní popisovače

Pro svoji skladnost jsou čím dál oblíbenější akrylové a permanentní popisovače. Jaký je rozdíl mezi akrylovým a permanentním popisovačem? Permanentní popisovač, lidově řečeno lihovka, nemá tak dobré krycí vlastnosti, takže na tmavších kamenech nemusí být vidět. V tomto případě doporučujeme kameny nejprve natřít světlou akrylovou barvou nebo podkladovým lakem značky Primo. Po zaschnutí se můžete pustit do tvoření!

sada 80 ksa

Výhody:

  • snadno namalujete detaily a neroztřepené linky
  • snadno se ovládají
  • rychle zasychají

Nevýhody:

  • nelze snadno namíchat vlastní odstíny
  • vymalovat větší plochy trvá déle
  • některé nemusí krýt tak dobře jako barva

 

Nejvíce kryjí kusové popisovače značky Uni-ball Posca, M&G a Schneider. U nich se můžete spolehnout i na bílou. Stejně tak u cenově dostupnějšího Centropenu. O něco méně kryjí štětečkové popisovače od Karin, ale hodí se, pokud potřebujete tvořit kaligrafické nápisy. Hodně oblíbené jsou i permanentní popisovače od Staedtleru, tam je však potřeba malovat až na světlou podkladovou vrstvu, jak jsme zmiňovali výše. Značka Artmagico zase nabízí široký výběr tenkých hrotů na ty nejjemnější detaily.

 

A přežije to venku?

Akrylové barvy jsou poměrně odolné vůči vodě (pozor na oblečení) a jiným povětrnostním podmínkám. Pokud však nechcete ponechat nic náhodě, namalované kamínky po zaschnutí barev zafixujte lakem. Získají tak vyšší voděodolnost a světlostálost a budou vás těšit dlouhé roky. Můžete si vybrat mezi lesklým a matným lakem. Lesklý lak zvýrazní použité barvy, matný zase dodá přírodnější vzhled.

akryl lak matný

 

Bonus – najděte si kamarády!

Na Facebooku existuje řada skupin, kde uživatelé a uživatelky sdílejí své kamínkové výtvory. Přidejte se k nim, posdílejte svá dílka a třeba navážete nová přátelství! Nebo vytvořte putovní kamínek tak, že napíšete na zadní stranu facebookovou skupinu, do níž jste se přidali (např. Kamínky), a PSČ místa, odkud kamínek pochází. Pak ho někam umístěte a ve skupině sledujte, zda jej někdo našel a posunul dál. Kdo ví, třeba se právě váš kamínek dostane až na druhou stranu republiky!

akrylové popisovače20ksf